Upgrade Windows 7 i 8 do Windows 10

Rate this post

Wiesz… pamiętam czasy Windows 3.1, potem był skok – 95, 98 i pierwsze schody… 98SE i Millenium. Ratowałem się Win2k i później na szczęście Windows XP. Już chyba pamiętasz, prawda? Jeszcze nie? Windows XP piękne czasy. Potem znowu Windows Vista. Na szczęście nie było hura optymizmu i ludzie zostawali przy XP. Następnie 7, potem 8, 8.1 i znowu dobre wydanie Windows 10.

Przyglądając się tej historii może nasunąć się jedna uwaga – Microsoft ze swoim oprogramowaniem miał sinusoidę. Wzloty i upadki. Były systemy lepsze i gorsze, ale jak pokazuje wykres po Windows 8.1 następna powinien być na górze wykresu, a nie poniżej 😉 Dlatego, wydaje mi się, warto zaufać.

Dlaczego warto, moim zdaniem, zaktualizować system z Windows 7, Windows 8 i 8.1 do Windows 10? Oto kilka faktów:

  • o ile Windows 7 jest stabilny i jeszcze możesz się zastanawiać nad

Jak to zrobić? Aby prawidłowo zaktualizować system polecam:

  • od nowa zainstalować Twoją wersję Windowsa, aktywować go i od razu zainstalować upgrade do Windows 10. Nie polecam robienia upgrade na istniejącym systemie. Może się zdarzyć tak, że podczas aktualizacji, na długo działającym systemie operacyjnym, wystąpi błąd i już nie uruchomisz systemu
  • służy do tego prosty plik o którym napiszę poniżej

Nie jestem przekonany:

  • mój artykuł nie jest koniecznością, ale zachętą do tego, żebyś skorzystał z czegoś co i tak będzie nieuniknione
  • wiem, że teraz masz zainstalowanych dziesiątki programów na swoim systemie i nie jest Ci w sos formatować dysk i robić jakieś tam upgrade. Oczywiście, ale przyjdzie czas, że (tfu, tfu) padnie Ci dysk (o backupach pisałem tutaj i tutaj) lub będziesz chciał po prostu odświeżyć system to wtedy zrób upgrade – będziesz musiał zainstalować swój system od nowa i wtedy warto zaktualizować go do Windows 10

Windows 10 będzie wspierany do 14 października 2025r. Dlatego jeśli ktoś stawia na minimalne bezpieczeństwo systemu (ma włączone automatyczne aktualizacje Windows) to powinien wybrać system, który będzie wspierany dłużej. Dodatkowo Windows 10 posiada DirectX 12. Oczywiście będą i głosy sprzeciwu, ale jak napisałem powyżej to jest moja opinia i uważam, że tak czy inaczej warto przejść na Win10. Jeśli się upierasz to zwróć uwagę, że już raczej nie kupisz Windowsa 7 (albo mocno ograniczona została jego sprzedaż w wersji OEM), Windowsa 8.1 nie warto więc co Ci pozostaje? To samo jak kupujesz nowy laptop – mieszka tam Windows 10. Nie inaczej.

Do dzieła:

Aktualizacja systemu Windows 10 jest bardzo prosta:

  1. zgodnie z tym co pisałem powyżej aktualizację robimy na “czystym” systemie Windows 7,8,8.1
  2. następnie wchodzimy na https://www.microsoft.com/pl-pl/accessibility/windows10upgrade
  3. klikamy Uaktualnij
  4. czekamy cierpliwie, aż aktualizacja dobiegnie końca.

Pojawią się nam dwa ekrany. Pierwszy ukazujący przygotowanie uaktualnienia (ściąga aktualizacje na dysk)

Drugi, po restarcie komputera, wskazujący na zaktualizowany system Windows 10.

Powodzenia! I jeszcze jedno – jeśli uważasz, że może komuś przydać się ten artykuł udostępnij go przesyłając link lub udostępniając na Facebooku, a jak Ci się podobał daj Like pod artykułem 🙂 Dziękuję z góry.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.