Konkurs na Facebooku (fake)

Rate this post

W odpowiedzi na zmasowane działania oszustów, którzy wykorzystują naiwność użytkowników Facebooka pragnę przedstawić metody działania tzw. konkursów na Facebooku.

W ostatnich dniach pojawił się masowy wysyp konkursów, które przedstawiają jak “łatwo” można wygrać główną, wręcz niewyobrażalną, nagrodę jaką jest np. samochód za jedno udostępnienie wpisu na stronie.

Oto kilka przykładów:

Metoda jest ta sama – oszuści zakładają fałszywe profile/strony na Facebooku. Czym większa wiarygodność strony późniejsze jej rozreklamowanie będzie łatwiejsze. Zaczynają od wiarygodnie podobnej nazwy, która jest widoczna na w/w zdjęciach. Następnie tworzą wpis objaśniając, że jest to konkurs i na czym ten konkurs ma polegać.

Zasady konkursu:
Polub moją stronę WAŻNE bez tego nie zobaczysz wyników!
Polub ten post i skomentuj swoim imieniem.
Udostępnij ten wpis na swojej tablicy.
UWAGA Aby zwiększyć swoją szansę na wygraną, oznacz swoich znajomych w komentarzu!
Wyniki pojawią się TUTAJ na stronie!

Zwróćmy uwagę tutaj na kilka rażących rzeczy:

  1. do wygrania jest samochód – jedynie wystarczy polubić stronę i post i udostępnić ten wpis.
  2. Udostępniony wpis jest najszybszą formą rozreklamowania “konkursu” ponieważ działa to psychologicznie – widzisz, że Twój znajomy/znajoma udostępnia konkurs chcąc sama wygrać samochód więc myślisz, że już to jest sprawdzone (prawdziwe) i sam(a) chcesz wygrać ten samochód więc co robisz? Udostępniasz dalej. I w taki sposób w ciągu 15 godzin można zebrać 1,5tyś like i udostępnień.

Jednak najważniejsze jest w ostatnim zdaniu – Wyniki pojawią się tutaj na stronie. I oto poniższe wyniki:

Zaczyna się moment decydujący dla każdego użytkownika Facebooka nie wiedzącego jak działają linki. Widać, że dokładnie drugim linku, po kliknięciu, wyświetli się nam NASZ PROFIL FACEBOOKOWY. Jak to?!?! Czy to możliwe? Tak – jak najbardziej. Dlatego sprawdzając te linki użytkownik, który wcześniej polubił wpis konkursowy zobaczy swój profil jako wygrany! Szybko przejdzie na stronę konkursu i wypełni formularz. Po czym straci swoje dane osobowe oraz najczęściej zostanie oszukany na płatnego SMSa za 70zł (albo cykliczny abonament).

Dlatego… nie wypełniajcie żadnych konkursowych stron. Na pewno nie takich gdzie można wygrać samochód. Są prawdziwe konkursy, które – zgodnie z prawem na Facebooku – muszą mieć swój regulamin. Pytajcie o te regulaminy zanim weźmiecie udział.

W podsumowaniu konkursu “Króla TVN-u” administrator fake-owej strony podziękował swoim “lajkowiczom” i “udostępniaczom”

Ten artykuł powstał dzięki Katarzynie Drag, która pokierowała mnie ku rozwiązaniu sprawy jednocześnie dając chęć do napisania tego artykułu.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.