Laptop za 1100zł czy 1900zł ?

Rate this post

Niebawem zacznie się gorący okres nauki. Z początkiem września uczniowie będą poznawać się w nowych klasach, wymieniać opowiadaniami o wakacyjnych przygodach. Z końcem sierpnia nie będą cieszyć się rodzice, którzy muszą wydać pieniądze na zeszyty, książki i inne przybory potrzebne swoim pociechom do szkoły.

W niejednej rodzinie dojrzeje decyzja „musimy kupić laptopa!”. Jeszcze kilkanaście lat temu częściej kupowano komputer stacjonarny – dzisiaj wybór pada na laptopa jako urządzenie tanie, mobilne i nie zajmujące tyle miejsca w mieszkaniu na kredyt hipoteczny.

Pojawiają się pytania, ale często to cena decyduje o zakupie. Z racji okrojonego budżetu decyzja pada na tańszy laptop. Porównajmy zatem dwa modele. Wybraliśmy modele jednego producenta HP, ale w swojej ofercie proponujemy często: Acer, ASUS, HP, Sony.

Tańszy model: HP 650 B820 – 1100zł
Droższy model: HP Pavilion Sleekbook 15-B020sw – 1900zł

Kupując tańszy model często opieramy się na opinii sprzedawcy (niejednokrotnie opiekuna działu MediaMarkt, Euro RTV AGD i innych Saturnów). Zawsze stając przy takiej osobie należy pamiętać, że oni muszą sprzedać. Często to nie najlepszy model, ale  kierownik decyduje co sprzedawca musi wcisnąć kupującemu. I tak kupujący wraca uradowany bo kupił „dobrze” i tanio.

Na co zwrócić uwagę:

Tańszy model ma:
– słabszy procesor: Intel Dual Core
– mniej pamięci RAM: 2 GB
– system operacyjny: BRAK lub LINUX

Droższy model:
– mocniejszy procesor: Intel Core™ i3
– więcej pamięci RAM: 4 GB
– mocniejsza karta graficzna: GeForce GT 630M 1GB
– Bluetooth
– USB 3.0: 2 sztuki
– system operacyjny: Windows 8 64 bit

 

Różnica jest zasadnicza. Sam system operacyjny kosztuje 360zł. Dodatkowo różnica w procesorze, karcie graficznej i pamięci RAM tworzy droższy model o wiele bardziej wydajnym i szybszym w swoim działaniu. Należy pamiętać, że kupiony laptop działa na początku bardzo szybko. I nawet tańszy model będzie działał zadowalająco jednak z biegiem czasu, podczas instalacji różnych programów, ich aktualizacji, i innych systemowych rzeczy, nie będziemy zadowoleni z takiego laptopa. Będzie działał wolniej, może się także „przycinać” w swojej pracy. Należy pamiętać, że system operacyjny Windows 8 (czy starszy: 7) jest bardzo wymagający i instalacja takiego systemu na tańszym laptopie może być pomyłką.

HP Pavilion Sleekbook 15-B020sw