Skoda SuperB 1.8TSI i gaz VI generacji

5/5 - (1 vote)

Witam wszystkich zadowolonych użytkowników tego wspaniałego auta! 🙂
W tym artykule chciałem się z Wami podzielić na temat mojej instalacji gazu w aucie Skoda SuperB 1.8TSI gaz, którą zamontowałem w kwietniu 2015r.
Przed zakupem auta długo zastanawiałem się czy wybrać właśnie takie, nowsze, auto z wtryskiem bezpośrednim i zamontować gaz Instalacja wtrysku gazu w fazie ciekłej czyli przez innych nazywany gaz VI generacji czy zdać się na stary gaz za 1500-1800zł w starszym typie silnika?
Auto jakie jest każdy widzi – po co kupować starsze auto tylko dlatego, że na rynku panują mity, że nie można zainstalować gazu w silnikach TSI i FSI?

W czym jest problem?
Samochody z silnikami TSI i FSI to silniki z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Nie widzę tutaj problemów z tymi benzynowymi silnikami. Duża moc 160koni w moim przypadku pozwalają każdemu użytkownikowi tego auta cieszyć się z jazdy 🙂 Jednak w Internecie panują jeszcze złe opinie na ich temat, ale myślę, że czas pokaże, iż wszystko idzie w dobrym kierunku i ludzie coraz bardziej będą się do nich przekonywać. Dzisiaj te mity będę chciał obalić.

A jak z gazem w takich silnikach?
Sama Skoda, Volkswagen już od dawna sprzedaje nowe samochody z silnikami TSI. W nowych autach Skody na dzień dzisiejszy (2015-03/04) gaz fabryczny montowany jest tylko w silnikach małych (1.2TSI – informacja z salonu Skody). Cóż więc zrobić jeśli się ma normalny samochód (3,4-letni lub starszy) z normalnym (TSI, FSI) silnikiem? Możemy nic nie robić i jeździć dalej na benzynie (i zapewne dużo osób tak robi ponieważ mają oni obawy przed instalacją gazu) lub zainstalować (do czego zachęcam) gaz 🙂

Jaki wybrać gaz?
Nie tak szybko – na razie musisz zobaczyć jaki masz model i typ silnika. Na tej stronie będę opisywał tylko dwie instalacje jakie, moim zdaniem, zasługują na uwagę. Instalacja Vialle oraz Prins.
Przed montażem (a najlepiej przed zakupem auta) musisz mieć odpowiedni kod silnika.

Gdzie sprawdzić mój typ silnika?
Typ silnika możesz sprawdzić w książce serwisowej lub w bagażniku podnosząc wykładzinę, obok koła zapasowego. Oznaczenie “Motorkb./Getr.kb./Eng.code/Trans.code”. ja miałem typ CDAA (dosyć popularny w silnikach 1.8TSI) i to kwalifikowało mnie do instalacji gazu
Na stronach producentów lista aut z możliwością instalacji gazu jest tutaj:
Vialle: http://www.vialle.com.pl/
Prins: http://www.prinsautogaz.pl/

Super! Mam odpowiedni typ silnika – co dalej?
Gratuluję – 90% sukcesu za Tobą 🙂 Bo, jak się przekonasz poniżej to instalacja gazu to pestka 🙂

Instalacja gazu z bezpośrednim wtryskiem w silniku 1.8TSI
Na początku musisz wiedzieć, że będzie konieczność wymiany pompy wysokiego ciśnienia lub wykorzystanie Twojej starej. Istnieje taka konieczność jak nawiercenie dodatkowego otworu w tej pompie tak, aby gaz dostawał się bezpośrednio do niej.

I tutaj są dwa sposoby:
1. podobno w Prinsie jest tak, że jedziesz do serwisu LPG w którym będziesz robił instalację gazu, oni wymontowują Ci Twoją pompę, wysyłają do Holandii, tam w fabryce robią otwór i pompa wraca do Ciebie. Jak widzisz całość będzie trwała trochę czasu – około 2 tygodni – więc warto znaleźć taki serwis w którym na ten czas zamontują Ci (serwis LPG w którym będziesz montował gaz) swoją pompę i auto nie będzie stało przez ten czas tylko będziesz mógł jeździć.

2. W moim przypadku – instalacja Vialle – serwis kupił nową pompę wysokiego ciśnienia, przesłał do Vialle, oni tam nawiercili otwór do gazu. Ja przyjechałem do serwisu LPG jak już mieli wszystko (komplet instalacji + pompa) i serwis wyjął moją pompę i włożył nową (już z nawierconym otworem). Na pompę oraz na pracę dostałem gwarancję.

Moja pompa to kod: Bosh 0 261 520 239
Starą serwis LPG odkupił ode mnie 🙂 Ale musicie negocjować sami 🙂

Zdjęcia pompy:

Powyższe zdjęcia (w środku auta pokazujące silnik) przedstawiają miejsce montażu mojej starej pompy. A nowa jest jeszcze przed montażem, leży czysta i czeka na montaż 🙂

Montaż w serwisie.
Tak jak wspominałem dzień instalacji przypadł na początek kwietnia. Trzeba się liczyć z tym, że auto trzeba oddać na dwa dni. W pierwszym dniu wykonuje się montaż, w drugim testy.
Przyjechałem z samego rana i porobiłem parę zdjęć 🙂

Tak wygląda instalacja Vialle wyjęta z pudełka.
Zdjęcia

Widzicie? Nawet instrukcję do montażu dają serwisowi LPG 🙂 Serwisant ogólnie twierdzi, że przy tej instalacji jest mniej pracy niż przy zwykłej 🙂

Tak wygląda montaż w środku auta
Zdjęcia

I teraz kilka uwag:
– zdjęcie IMG_3745  – tutaj część jeszcze nie jest zamontowana
– zdjęcie IMG_3749 – kable przy butli zostały poprawione tak, żeby nie wystawały
– zdjęcie IMG_3753 – tutaj już jest zamontowana część
– zdjęcie IMG_3754 – zamontowany komputer(?)
– zdjęcie IMG_3755 – bezpieczniki i coś do nich 😉
– zdjęcie IMG_3759 – ostateczny widok 🙂
Przepraszam, że nie opisuję tego fachowo (co jak się nazywa), ale nie jestem specjalistą tylko użytkownikiem 🙂

Moje opinie:
+ Benzynę lubię lać dobrą. Shell VPower Racing 100 za 5,57zł za litr czy gaz za 2,03 zł za litr? Wybór należy do Ciebie 🙂
+ Mi instalacja zwróci się szybko – przelicz czy koszt Twojej instalacji będzie także będzie szybki?

– Głośna pompka, która chodzi sobie z tyłu samochodu 🙂 aż się wystraszyłem 🙂

Tankowanie i spalanie gazu w Skoda SuperB 1.8 TSI
Całkowite zestawienie znajduje się tutaj: http://www.motostat.pl/member/vehicles/stats/id/73930

Praktyka (aktualizacja na bieżąco – ostatnia: 2015-04-10 godzina: 23:00)
2015-04-10 Dziś rano wchodząc do garażu czuć było gazem
2015-04-10 W wieczorowej jeździe już nie było czuć gazu (w środku auta).
2015-04-13 Gazem już nie śmierdzi 🙂 Za to zauważalne minimalne problemy rano (jak auto jest zimne) żeby odpalić z gazu. Ale po wyłączeniu i włączeniu wraca do normy. Ciekawe jak zimową porą (o czym też użytkownicy piszą)
2015-04-17 Przejazd autostradami A2 i później A1 do Gdańska oraz z powrotem napawa mnie radością z użytkowania tego auta. Max prędkość 210km/godz – można było więcej, ale spokojnie

Wasze pytania i moje odpowiedzi
Możecie zadać pytania poprzez formularz kontaktowy na stronie LinkSquare.pl. Opublikuje je tutaj i odpowiem (jeśli uzyskam Waszą zgodę)

Co Ty zrobisz?
Pamiętaj – to co opisałem to moje opinie i moje doświadczenia. Przelicz sobie cenę, przemyśl wszystko i zobacz czy będzie Ci się najzwyczajniej opłacało i czy jesteś gotowy na jakieś ryzyko jeśli coś będzie nie tak (samochód stanie w trasie, nie będziesz mógł odpalić samochodu, itp)?

Gdzie zamontować gaz?
Poniżej daję Ci wskazówki jak uzyskać kontakt do serwisu LPG w którym ja montowałem gaz.
Jeśli pochodzisz z Warszawy lub okolicy to możesz dokonać montażu gazu w zakładzie w którym ja to robiłem.

Aby uzyskać dane tego serwisu:
1. zarejestruj się (za darmo) w serwisie mojej firmy – www.LinkSquare.pl (jest to serwis w którym możesz przechowywać swoje linki – w jednym miejscu, dostęp z każdego komputera)
2. Napisz maila poprzez formularz kontaktowy na stronie: http://LinkSquare.pl/ i w temacie napisz “LinkSquare gaz Skoda SuperB“, a w treści wiadomości napisz login, który podałeś przy rejestracji w LinkSquare.
3. Następnie udostępnię Ci kategorię do wszystkich danych serwisu w którym montowałem gaz 🙂

Dlaczego taki sposób? Cały artykuł stworzyłem za darmo i za darmo się nim dzielę. Prowadzę firmę komputerową i Was to nic nie kosztuje, a my pozyskujemy nowych użytkowników naszego serwisu 🙂 Mam nadzieję, że LinkSquare.pl Wam się spodoba i będziecie korzystali z niego codziennie 🙂

Jeśli masz jakieś uwagi to kontakt także przez formularz na LinkSquare

Mam nadzieję, że pomogłem. Będę wdzięczny jak klikniesz “Lubię to” na dole, a jeszcze bardziej jak udostępnisz ten artykuł na swojej tablicy Facebook-owej. Dziękuję i pozdrawiam!