Darmowa aktualizacja Windows 7 PRO do Windows 10 PRO – czy możliwa?

Rate this post

Dzisiaj, początek lutego 2021 r., pochylam się nad tzw. darmową aktualizacją z Windows 7 Pro do Windows 10 Pro. I odpowiem na pytanie dlaczego można zrobić to za darmo, ale licencję nadal będziemy mieli jak na Windows 7.

Na początek trochę historii…

Pamiętacie jak na samym początku Microsoft dał możliwość darmowej aktualizacji z Windows 7 do Windows 10? Tak, to było kilka lat temu i darmowa aktualizacja się już skończyła. Tzn, jak pokażę w dalszej części artykułu, wykonać ją nadal można, jednak licencyjnie nadal będziemy posiadali Windows 7 (pomimo tego, że na komputerze będziemy mieli Windows 10 😉  ).

Czy to jest zawiłe? Poczekaj – dopiero się rozkręcam 😉 

Zacznijmy od tego: Jak wykonać aktualizację Windows 7 do Windows 10 ?

Proste: Wchodzisz na stronę Microsoft – https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10

i pobierasz plik MediaCreationTool20H2.exe . Jednak zanim zaktualizujesz komputer do Windows 10 zastanów się czy Ci się to opłaca…

Po ściągnięciu narzędzia robisz Uaktualnienie. Po restarcie komputera wszystko powinno działać 🙂 

Pod koniec stycznia rozmawiałem z technicznym wsparciem Microsoft telefonicznie.

Opis sytuacji:

Mam Windows 7 Pro i mogę Media Creation Tool zaktualizować sobie system do Windows 10 Pro. Okno czasowe BEZPŁATNEJ aktualizacji skończyło się w roku 2016. Pytanie: Czy klient firmowy może sobie zaktualizować system? Co wtedy posiada? Windows 7 czy Windows 10?

Skrócona odpowiedź MS: 

Na ich serwerach pierwszy hash sprzęty widoczny jest jako Windows 7 Pro, aktywowany w dniu zakupu. Teraz, jeśli klient zaktualizuje swój system do Windows 10 Pro, to hash zapisze się powiedzmy w lutym 2021 roku, czyli po terminie bezpłatnej możliwości aktualizacji systemu.

Co ciekawsze – klient taki (z posiadanym systemem Windows 10) będzie mógł zadzwonić do supportu Microsoft i otrzyma wsparcie techniczne bo… technicy z infolinii widzą, że klient posiada Windows 10 😉 Jak pamiętamy Windows 7 nie jest już obsługiwany wsparciem technicznym Microsoft.

Jednak z punktu widzenia audytu oprogramowania systemów operacyjnych w firmie, de facto liczy się moment aktywowania Windows 10 na serwerach Microsoft. Jeśli firma audytująca będzie dociekliwa i zapyta bezpośrednio Microsoft o to kiedy dane komputery zostały zaktywowane i będzie to po 2016 roku to wg prawa licencyjnego użytkownik dalej posiada Windows 7 (pomimo tego, że jeśli sobie zaktualizuje i aktywuje nawet dzisiaj Windows 10 to nie zostało to wykonane podczas BEZPŁATNEGO okna czasowego).

Zawiłe to, ale tak to działa 🙂 

Czy będziesz robił ,,darmową” aktualizację Windows 7 do Windows 10? Wybór należy do Ciebie 😉

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.