Chrome zajmuje dużo pamięci RAM

Rate this post

Witam Cię! Dzisiaj chciałem Ci przedstawić pewien sposób na zmniejszenie zużycia pamięci RAM w Twoim komputerze spowodowaną dużą ilością odwiedzanych stron (otwartych kart) w Chromie.

Sam w jednym Chromie otwieram od 10 do 30 kart (kolejnych stron internetowych). Często bywa tak, że w pewnym momencie mój laptop bardzo spowalnia. Do tego stopnia, że da się pracować.

I pomimo tego, że nie mam najgorszego laptopa to po odwiedzeniu kilkunastu/kilkudziesięciu stron pamięć w moim laptopie bardzo szybko “znika”.

Jeśli uruchomimy managera zadań (na poniższym obrazku podgląd z Macintosh – w Windows można uruchomić go poprzez: Start -> i wpisz w oknie dialogowym „taskmgr.exe” lub naciśnij kombinację klawiszy Win + R ) to zobaczymy ile, przy uruchomionych 20 stronach, zajmuje pamięci RAM Chrome.

Szczególną uwagę polecam pierwsze 4 “Google Chrome Helper” 

Pierwszym rozwiązaniem tego problemu może być wymuszenie zamknięcia przeglądarki “Google Chrome” (to ten proces, który ma 299,5MB). Po ponownym uruchomieniu Chrome wyświetli nam zapytanie czy chcemy przywrócić strony, klikamy “Przywróć”.

Poniżej widzimy, że ponownie otwarty Chrome zajmuje już o wiele mniej miejsca w pamięci RAM naszego komputera.

Minusem takiego rozwiązania jest to, że ileż razy można wchodzić do Menadżera zadań i ciągle zamykać Chrome?

Rozwiązaniem, które proponuję to rozszerzenie do Chrome pod nazwą “Tab Hibernation

Aby zainstalować rozszerzenie, wchodzimy na stronę “Chrome Web Store” : https://chrome.google.com/webstore/category/extensions?hl=pl

i wyszukujemy “Tab Hibernation“, a następnie klikamy “Dodaj do Chrome

Jeśli chcemy sprawdzić, czy rozszerzenie prawidłowo się nam zainstalowało, klikamy w Chrome “Okno“, a następnie “Rozszerzenia” i sprawdzamy, czy nasze rozszerzenie jest aktywne.

Po prawidłowej instalacji, w górnym prawym rogu Chrome, pojawi nam się księżyc. Możemy teraz na niego kliknąć.

W tym momencie zostaną “wyciszone” wszystkie karty (inne strony internetowe) oprócz obecnie przeglądanej. Na kartach pojawią się charakterystyczne czarne księżyce:

Co, jeśli chcemy znowu oglądać naszą stronę? Nic prostszego! Należy wejść na daną kartę i kliknąć “Wake up!

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, lub – co więcej – pomogłem Ci, to udostępnij go, proszę w mediach społecznościowych (link do udostępnienia poniżej).

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.