Polskie znaki w konsoli Linux przez Putty

Rate this post

Jeśli łączymy się za pomocą programu putty do naszego serwera i pracujemy na terminalu na którym nie ma polskich liter to warto pogrzebać w ustawieniach Putty.

Ale od początku. Zainstalowane Ubuntu 12.04, od razu zacząłem się łączyć przez ssh do mojego nowego serwera za pomocą programu putty. Wiele mi nie potrzeba – tylko terminal no i przydaje się “mc“.

Pierwszym uderzającym problemem był brak polskich liter. Nie wiem ile stron wyszukałem i ile kombinacji zastosowałem żeby uzyskać polskie litery. Niestety efekt był połowiczny tzn. w konsoli można było wpisać literki ąśćę, ale uruchomienie mc pokazywało “sieczkę” na ekranie monitora.

W sieci trafiłem na super opis Grzegorza Mazika: http://grzegorzmazik.com/blog/16-polonizacja-konsoli-w-ubuntu-12-04 gdzie na dole także poleca on artykuł: http://ubuntu.pl/forum/viewtopic.php?f=146&t=159437

Stosowałem to, robiłem reboot-y i nic.

W końcu olśnienie – Putty! Tam jeszcze nie zmieniłem kodowania na UTF-8.

Tak też uczyniłem. Zamknąłem wszystkie połączenia z serwerem. Uruchomiłem Putty i wszedłem w Session, a potem w Saved Sessions zaznaczyłem mój serwer i kliknąłem Load.

Następnie przeszedłem do Window -> Translation i w polu Remote character set ustawiłem UTF-8. Następnie dalej przeszedłem w Session i opcji Saved Sessions  kliknąłem na Save.

putty-ubuntu-polskie-znaki

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.